"אמונה היא לעשות את הצעד הראשון גם כשאינך רואה את כל התמונה" (מרטין לותר קינג)

קצת על ייעוץ זוגי

ייעוץ זוגי הוא תהליך שיכול לסייע במצבי חיים שונים החל מאיבוד ושחיקת האינטימיות והתשוקה, וכלה במצבי משבר אמון או כל מצב שבו אנחנו עשויים להיתקל בחיים. כשמגיעים לסיטואציה כזו, מאוד רצוי להכניס גורם שלישי (יועץ זוגי) למרחב הזוגי כדי שיוכל להנחות, לגשר, ולעזור לכם לשנות את הדפוסים הזוגיים והאישיים שכבר לא עובדים, לשפר את התקשורת ולרענן את הזוגיות.

כולנו זקוקים לאהבה. רוצים לקבל ולתת אהבה, משם אנו צומחים, גדלים, חווים אושר ותחושת שיתוף. 

העניין הוא שכדי להשיג את זה, הרבה פעמים אנחנו צריכים לעשות עבודה מכוונת, לפתוח דברים שלא דוברו, להעלות דברים למודע, להתחיל לדבר אחרת, עד שאנחנו מגיעים להבנה חדשה אחד של השני ולתקשורת זורמת ואפקטיבית.

מתי כדאי לפנות לייעוץ זוגי?

רצוי מאוד לפנות לייעוץ כאשר אתם מרגישים שקשה לכם. שאתם לא מתמלאים מהקשר, או גרוע מכך, שהזוגיות מרוקנת אתכם ומקשה עליכם לנהל חיים טובים ושלווים. 

זוגות רבים מתקשים לצאת בכוחות עצמם ממעגל הדפוסים אליהם הורגלו במהלך חייהם המשותפים, גם בגלל שלא פשוט לצאת מדפוסים באופן כללי, ובוודאי ובוודאי דפוסים זוגיים שיוצרים מעגל סגור של פעולה – תגובה, פעולה – תגובה וחוזר חלילה…

החיים התובעניים שהעולם המודרני מזמן לנו, מקשים עלינו להאט את הדברים, להתבונן עליהם ולנסות להניע תהליכים של שיפור,  שינוי ואפילו שדרוג וצמיחה. 

אם הגעתם למצב בו ה"עגלה שלכם שקועה בבוץ". אם אתם חווים ייאוש ותסכול שלא מאפשר לכם להמשיך ואתם זקוקים לעזרה כדי לנשום מחדש, כדאי ומומלץ לפנות לייעוץ ובכוחות משותפים, אפשר לחלץ את העגלה מן הבוץ כדי שתוכלו לשוב ולטייל בהנאה בשבילי החיים בדיוק כמו פעם…

אם תשאלו אותי, אני ממליצה להגיע לייעוץ זוגי לפני שכבר לא יכולים "לנשום". 

אני מאמינה שזוגיות ובכלל ניהול של מערכות יחסים זו אומנות. זו מיומנות נרכשת… וכמו כל מיומנות, ממש כדאי ללמוד איך מנהלים חיים משותפים ואיך לתקשר באופן בהיר עוד לפני שמתחילים לשקוע למקומות לא טובים.

כמה זמן נמשך הייעוץ הזוגי?

תהליך ייעוץ זוגי תלוי בבני הזוג ומאיזה מקום הם מגיעים. זה תלוי ברמת המוכנות והמחוייבות שלכם. כשמגיעים עם רצון ובשלות, התהליך לא חייב להיות מאוד ארוך. במהלך הייעוץ אנחנו מבינים יותר לעומק איפה באמת טמון הקושי שלכם (לפעמים אנשים נוטים לחפש במקומות הלא נכונים) ואיך לשפר את ההתנהלות שלכם ואת התקשורת כדי שתוכלו להמשיך הלאה באופן עצמאי. 

המטרה של הייעוץ הזוגי היא זיהוי מדוייק ופתיחת הנושאים העיקריים שמעוררים את הקושי. תוך כדי תהליך לאט לאט נוכל לשרטט יחד סוג של "מפת יחסים" ובעיקר "מפת מוקשים", כי ברור שכל הזוגות מגיעים שוב ושוב לאותו מקום בלופ מתסכל.

אחרי שנשרטט את המפה, ותקבלו כלים לשינוי התקשורת, יהיה הרבה יותר קל להתמצא בשטח ואפילו להתנהל אחרת… מבחינתי כשאנחנו מבינים את המניעים העמוקים אחד של השני, רואים ולוקחים אחריות על החלק שלנו בתוך הלופ הזוגי, זה בהכרח משנה התייחסות ויוצר בסיס רחב יותר לשיתוף פעולה וחיבור.

לפעמים קורה בתוך תהליך שאני אמליץ שרק אחד מבני הזוג יגיע לפגישות אישיות שיכולות לאפשר לו להתמקד בעצמו ובדפוסי ההתנהגות שלו. זה לא נדיר שייעוץ זוגי מתבצע רק עם אחד מבני הזוג או לסירוגין עם כל אחד מהם בנפרד, כי – כשאחד משתנה, זה בהכרח משנה את הדינמיקה הזוגית וכמובן מאפשר צמיחה אישית וזוגית כאחד.

מטרת הייעוץ בסופו של דבר לגרום לאחד מכם או לשניכם להגיע לרמת מודעות גבוהה יותר בנוגע לתהליכים ולדינמיקה ביניכם. כשרמת המודעות גבוהה, בד"כ תוכלו להבין ולראות ברור יותר איפה אתם עומדים, לאן אתם חותרים ואיך לעשות את זה באופן הכי מיטיב. זה מקום שיאפשר לכם  דיאלוג אחר – כזה שמביא להבנה, אינטימיות ומחויבות מחודשת לקשר הזוגי.

אני יודעת שיש אנשים שהמילה "מודעות" מרתיעה אותם… אבל לאלה מכם שחשים כך, חשוב לי לומר שמודעות היא לא מילה גסה. 

אני מדברת על מודעות שנובעת מהמילה לדעת!!! 

הרבה אנשים בטוחים שהם מכירים את בן או בת זוגם ומאבדים סקרנות ופתיחות לראות עוד דברים שהם פספסו, או דברים חדשים שהתהוו בבן או בת הזוג במהלך השנים. 

אז כשאני מדברת על מודעות, אני מדברת על מצב שבו אתם "יודעים" את בן הזוג לטוב ולרע. תהליך שבו אתם לומדים להכיר אותו ברמות העמוקות ביותר. יודעים מה הוא רוצה, למה הוא משתוקק, מה מפריע לו ומה מפחיד אותו… 

וכמו שאתם בוודאי מתארים לעצמכם, חיים בזוגיות בלי להגיע להכרות עמוקה כזו יכולים הרבה יותר מהר להגיע לתקיעות או לניוון… מבחינתי, מתוך הכרות עמוקה כזו של לימוד וידיעת האחר, יכולה לצמוח זוגיות מאוד מספקת, ומעשירה.

מה היתרונות בייעוץ זוגי?

זמן איכות ומקום שקט!

רובנו חיים במירוץ בו זמן איכות או זמן שקט לא נמצאים בסדר היום. יש עבודה, יש ילדים, תחביבים, חברים, משפחה… מאוד קשה למצוא זמן שקט, לעצור, לבחון, לדבר, לטפל בדברים לעומק. בייעוץ זוגי נוצר מרחב שבו יש התכווננות לדבר על הבעיות ולפתור אותן. מקום שמאפשר לנו בצורה טבעית לייצר את השקט הזה כדי לפתוח את הדברים וללבן אותם בלי הפרעות והסחות הדעת המוכרות לנו כל כך מחיי היום יום.

רוצה לדבר איתי?

מלא/י את הטופס כאן למטה ואחזור אליך בהקדם

מבחינתי זוגיות טובה לא תלויה ברמת האהבה שיש לנו אחד לשנייה, אלא עד עד כמה אנחנו נמצאים בשלווה פנימית ובעוצמה שלנו!

אני מאמינה שמי שלא מרגיש מסופק ונמצא בחוסר מנוחה פנימי לא יכול להימנע מצבירה של תחושות של תסכול וכעס, שבסופו של דבר ייצאו החוצה בהתפרצויות, תלונות וכדומה… תופעה זו יכולה לערער כל מערכת זוגית, ולכן בשלבים הראשונים של תהליך הייעוץ נתמקד בבחינת מוקדי הבעיה ובוונטילציה. נפתח דברים שדורשים התייחסות ונאפשר להם סוף סוף "להתאוורר". מפתיע לראות עד כמה תהליך כזה משנה את כל האווירה הטעונה והאנרגיות הקשות שכל כך הכבידו תקופה ארוכה.

בנוסף, באופן אישי אני גם חסידה של פיתוח אישי ופנימי של כל אחד מבני הזוג. לכן אני שמה דגש על מתן חופש ביטוי לכל אחד מבני הזוג הן במהלך הייעוץ והן מחוצה לו. אני מאמינה שמרחב אישי והתפתחות אישית של כל אחד מהצדדים יכולים להזין את הזוגיות ומתוך המקום הזה יכולה להגיע גם הבנה עמוקה יותר של הזוגיות. לכן אני עובדת בין השאר עם כל אחד מבני הזוג על פיתוח היכולת שלהם לחיות חיים פנימיים מלאים כדי שיוכלו מתוך המקום המלא והעשיר הזה לתת מעצמם ולתרום לזוגיות…

לסיום רוצה לומר שברור שזה לא מציאותי לצפות שתהיה בין בני זוג התאמה של 100%. הרי אין שני אנשים שחושבים ומתנהגים בדיוק אותו דבר, כל אדם הוא עולם ומלואו יחיד ומיוחד, וכששניים באים במגע נוצרת מורכבות ספציפית שצריך לטפל בה… 

הייעוץ הזוגי יכול לעזור להתמודד עם המורכבות של חיים לצד אדם שונה על כל המשתמע מכך. ללמוד את המורכבות של בן הזוג וללמוד גם לקבל אותו עם כל המינוסים והפלוסים ואולי אפילו לאהוב את זה…

אז כל מה שנותר לי הוא לאחל לכם הוא שתצאו לדרך הזו ושבסופה תמצאו את כל מה שקיוויתם לו.

בהצלחה!

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן